Za práva LGBTQ+ lidí i klima! V Praze startuje čtvrtý Alt*Pride

cropped-ALT_PRIDE.png

Tisková zpráva kolektivu Alt*Pride, 2. 8. 2019

V neděli začíná čtvrtý ročník antikapitalistického queer festivalu Alt*Pride. Ten se bude zabývat především problematikou klimatických změn. Organizátoři a organizátorky chystají dvacet přednášek, workshopů, promítání i happeningů. Jejich cílem je nabízet alternativu k festivalu Prague Pride, který podle nich spolupracuje s neetickými sponzory a opomíjí některá důležitá témata.
PRAHA – Nedělním večerem začíná v žižkovském prostoru39 čtvrtý ročník alternativního LGBTQIA+ festivalu Alt*Pride. Organizuje jej volná komunita levicově a antiautoritářsky smýšlejících queer lidí, kteří usilují o vytvoření alternativy k festivalu Prague Pride. Ten podle nich pomíjí sociální rozměr LGBTQIA+ problematiky i některá z menšinových témat. Současně dává prostor řadě kontroverzních sponzorů, vůči nimž se Alt*Pride vymezuje.
Letošní ročník se pod titulem „Queers for future“ zaměřuje na problematiku klimatických změn. „Vyslechneme queer lidi, kteří se snaží zvrátit klimatickou krizi. Promluví zástupce a zástupkyně levicových kolektivů, které se snaží o překonání kapitalismu. A budeme debatovat i se středoškolskými studenty z hnutí Fridays For Future Česká republika,“ uvádí pořadatelé v pozvánce na titulní debatu nazvanou „Proč mají queer lidé zachránit planetu?“.
Program potrvá až do příští neděle. Na celkem dvaceti různých akcích se vystřídá množství témat od historie LGBTQ+ hnutí přes problematiku sexualizovaného násilí až po kutilskou výrobu sexuálních pomůcek či gynekologii. Zazní i podrobnější kritika problematických sponzorů Prague Pride, mimo jiné ve středu na besedě „Greenwashing, aneb Korporace nemyjte si nad námi ruce“.
Aktivisté a aktivistky kritizují mimo jiné to, že se pravidelného duhového průvodu opakovaně účastní alegorické vozy nejrůznějších korporací, kterým v jejich očích vévodí těžařský koncern ExxonMobil. Ten je proslulý dlouhodobým neetickým lobbingem, znečišťováním životního prostředí a snahou o popírání změn klimatu. 
Pokládáme za naprosto nepřijatelné, aby se Prague Pride na jedné straně tvářil jako ekologicky vstřícný, o což se letos snaží, a na straně druhé poskytoval prostor k propagaci jedné z nejproblematičtějších těžařských společností vůbec,“ vysvětluje za Alt*Pride Lenka Brabcová.
Alternativní Pride se vymezuje i vůči komercializaci LGBTQIA+ scény. Za tu letos pokládá mimo jiné „VIP zóny“ Prague Pride, do kterých mohou pouze návštěvníci vlastnící vstupenku za minimálně 1500 korun. Na akci se navíc přiživuje množství značek, které tématiku práv LGBTQIAQ+ lidí zneužívají k reklamě a PR. Alt*Pride oproti tomu celé čtyři roky své existence stojí na zásadě „udělej si sám“, nepřijímá příspěvky od nikoho kromě svých návštěvníků a za jeho organizaci není nikdo placen.
Kontakt pro média: altpride@protonmail.com